Кристиан Вигенин за мира и войната

Кристиан Вигенин за мира и войната

Новини 0 мнения 16

Кристиан Вигенин е утвърден български политик от състава на БСП, който в настоящия си мандат като евродепутат се фокусира върху външната политика и защитата на социалните права в рамките на Европейския съюз. Той притежава дългогодишен опит в международните отношения, включително и като бивш външен министър на България, което затвърждава ролята му на един от водещите гласове в прогресивното европейско семейство.

В среща с жители на Троян той сподели свои мисли за смутното време, в което живеем.

Алчност, несправедливост и икономически интереси са в основата на всяка война. Стремежът на човечеството да живее в мир не е от вчера, но трудно вървим към тази цел. Алчност, несправедливост и икономически интереси са в основата на всяка война. Стремежът на човечеството да живее в мир не е от вчера, но трудно вървим към тази цел.

Ужасите на двете световни войни от 20-ти век трасират пътя към създаването на Организацията на обединените нации и съвременния международноправен ред. Този ред и създадените на негова основа механизми предотвратиха нов световен сблъсък в годините на най-голямо противопоставяне между Изтока и Запада. 🕊️

Днес обаче този ред се разпада пред очите ни и все по-често дипломацията става притурка на бомбите, а не основен инструмент за преодоляване на конфликти и противоречия между държавите.

Няма война в последните 30 години, която да не е имала пряк или косвен негативен ефект върху България. Войните в бивша Югославия забавиха развитието ни и създадоха хранителна среда за българската мафия. Войната в Украйна ни изправи пред тежки енергийни предизвикателства, бежанци и ограничи възможностите ни за растеж дългосрочно. Няма да коментирам Ирак, Афганистан, Сирия, Либия, като негативните последици се подсилваха една друга и доведоха не само до икономически загуби, но и създадоха среда за бума на крайнодесни и популистки формации в Европа. В същото време в нито една от тези държави ситуацията за хората не се подобри, а десетки хиляди загубиха живота си като пряко следствие от войните, както и във вътрешните междуособици, които ги последваха.

Войната в Иран завърта подобна спирала – високи цени на енергоносителите, икономически загуби, социално напрежение с политически последици. Този път Европейският съюз не позволи да бъде въвлечен в поредната авантюра, но цената отново ще я плащаме всички, а ограничен кръг отвъд океана ще трупа печалби.

БСП винаги е отстоявала дипломатическите и политическите средства за разрешаване на конфликти. И най-важното – невъвличане на страната ни във военни конфликти. Такава трябва да бъде позицията на бъдещото редовно правителство. Средата за промяна на политиката на ЕС в тази посока е налице, а ние като държава членка трябва да бъдем сред тези, които я отстояват и налагат.

Споделете или харесайте

Автор

Leave a comment

Търси

Back to Top