За стратегията на общината в областта на образованието през следващия 9-годишен период
Новини 10.06.2021 г., 0 мнения 89В салона на община Троян бяха представени два базови за развитието на образованието в общината документа – Стратегическа рамка за развитието на образованието в община Троян (2021–2030 г.) и План за изпълнение на Стратегическа рамка за развитието на образованието в община Троян (2021–2030 г.) за периода 2021–2024 г.
По двете теми докладчик беше г-жа Розалина Русенова (заместник-кмет на общината).
В Стратегическата рамка бяха представени състоянието на училищната мрежа в община Троян; броят и видът на институциите; обхващането на подлежащите на обучение деца. Посочени бяха също и маломерните и слетите паралелки, както и училищата, които осъществяват иновации.
Анализирани бяха и специфични елементи на образователната система – осигуряване на транспорт, столово хранене, целодневна организация на учебния процес. Специално се отбеляза подкрепата на социално слаби и хронично болни деца и ученици, както и на даровити деца.
Подробен беше анализът на подобряването на материално-техническата база и на осигуреността с компютърна техника, вкл. оборудване на компютърни кабинети, изграждане на спортни зали и подобряване на инфраструктурата.
Представиха се данни за образователния ценз и квалификацията на педагогическите специалисти.
В представянето бяха включени и данни за извънкласни и извънучилищни форми на обучение.
След представянето на текстовете в обсъждането се включиха учители (Ангелина Иванова и Николай Матев) и общинският съветник Васил Радойчевски, които поставиха въпроси. Между най-важните въпроси можем да отбележим:
- Възможностите за откриване на спортни паралелки. Тук е важно да подчертаем, че Троян, град с традиции в спорта, подготвя качествени спортисти, спортисти на високо равнище, които (вече изградени) отиват в спортните училища в други населени места.
- Възможности за предоставяне на плувния басейн в СУ „Св. Климент Охридски“ на граждани от общината.
- Недостиг на логопеди, което довежда до сериозни и, най-важното, дълговременни проблеми в развитието на най-малките жители на общината.
- Неяснота на задълженията на психолозите в училищата.
- Неяснота в прилагането на придобитите умения от страна на зрелостниците, завършили професионални училища и паралелки.
- Съмнения в качеството на работа на отделни паралелки и училища при липса на контрол върху техните резултати.
Специално беше възражението срещу формулираната подцел „привличане на млади педагогически кадри“. Отбеляза се, че самоцелното назначаване на млади учители с цел подмладяване на средната възраст на училището е преди всичко сегрегационно, а след това и отваря вратички за назначаване на лица без необходимата квалификация.
На въпросите отговори г-жа Русенова.
Гост на събитието беше Милко Недялков, заместник областен управител. От общинските съветници присъстваше единствено Васил Радойчевски (освен г-жа Радка Бончевска и г-н Ангел Балев, които обаче присъстваха в качеството си на директори на образователни институции).
С основните документи от срещата можете да се запознаете оттук:
Отчет на изпълнението на Стратегията за развитие на образованието в община Троян (2014–2020 година)
Проект на Стратегическа рамка за развитието на образованието в община Троян (2021–2030 г.)
Проект на План за изпълнение на Стратегическа рамка за развитието на образованието в община Троян (2021–2030 г.) за периода 2021–2024 г.
Снимки: Троян Експрес
Leave a comment